ÚS vyhověl cisterciákům ve sporu kvůli pozemkům v jižních Čechách.
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Cisterciáckého opatství Vyšší Brod na Českokrumlovsku. Ve sporu o pozemky v jižních Čechách musí znovu rozhodnout Okresní soud v Českých Budějovicích. Řád se dosud marně domáhal určení vlastnictví k pozemkům v katastrech Holašovic, Strýčic, Radošovic, Kvítkovic, Záboří a Habří na Českobudějovicku. Dnešní nález je dostupný na webu soudu.
ÚS poukázal na to, že orgány veřejné moci uplatnily při vyvlastňování majetku cisterciáků tři různé postupy. Ze spisu vyplývá, že už tehdy neměly jasno v tom, na základě kterého postupu majetek na stát přešel a jakou roli v tom měly poválečné prezidentské dekrety. Justice by nyní měla důkladněji prověřit, jak se majetek dostal do rukou státu a zda konfiskační postup splňoval tehdy platnou právní úpravu, anebo byl projevem zvůle totalitního režimu.
„Nelze prostě a jednoduše říci, že bylo konfiskováno podle dekretů před rokem 1948 a nezabývat se tím, zda nedošlo ke zneužití těch dekretů, neboť k faktickému odnětí majetku došlo v tomto případě až po 25. únoru 1948,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.
V případě pochybností by soudy měly rozhodnout ve prospěch restitučního nároku. „V restitučním řízení především musí obecné soudy zohlednit hodnoty a principy demokratického právního státu, opačný postup může ve stěžovateli vyvolávat pocit ‚nové‘ křivdy a bezpráví,“ stojí v Jirsově nálezu.
Cisterciáci působí ve Vyšším Brodě od 13. století. Za nacistické okupace čelili perzekuci, klášter sloužil potřebám německé armády a jako depozitář nakradených cenností. Po skončení války se opat s několika mnichy pustil do obnovy. I přesto, jak řeholníci vystupovali za války, stát usiloval o konfiskaci majetku, což dovršil po nástupu komunistů k moci. ÚS to popsal jako důsledek nepřehledných a na sebe nenavazujících kroků.
Po roce 1989 řád získal klášter zpět. S vydáním dalšího majetku, zejména lesů, polí a rybníků, se mělo čekat na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Přesto se sporné pozemky dostaly do soukromých rukou, konkrétně společnosti Rybářství Třeboň. Cisterciáci se domáhají určení, že vlastníkem je stát, aby pak mohli uplatnit restituční nárok.
Spor, na který navazuje dnešní nález, je jedním z mnoha, které řád vedl. ÚS už v roce 2022 rozhodl, že opatství má nárok na pozemky na katastru obcí Vyšší Brod a Frymburk na Českokrumlovsku. Získalo je zpět v církevních restitucích v letech 2016 až 2018, ale Lesy ČR podaly soubor úspěšných žalob. ÚS tehdy vyhověl stížnosti cisterciáků a konstatoval, že jejich nárok na pozemky je oprávněný.
Zdroj: ČTK, foto: Cisterciátské opatství Vyšší Brod